Knyee Energy 5.1kwh Lithium Phosphate Battery – ZCW51100
R14, 950.00
In stock
13 people are viewing this product right now
Brand:
Knyee Energy 5.1kWh Battery
5-year warranty
Available: Johannesburg (National Shipping available)
Ask for More Info
Estimated delivery:1 - 3 days
SKU: ZCW51100 Categories:
Knyee Energy 5.1kwh Lithium Phosphate Battery Knyee Energy 5.1kwh Lithium Ph...
R14, 950.00
Ask for More Info
National Delivery
Easy order Placements
Effortless ordering and payments.
After sale support
All components have after-sale warranty support.
High-quality products
We exclusively sell brand-new, authentic products—no second-hand or grey-market items.
Need Help?
info@jcsolarpanles.co.za
Knyee Energy 5.1kWh Battery
Key Features of the Knyee Energy 5.1kWh Battery:
Knyee Energy 5.1kWh Battery Specifications:
Basic Information
  • Nominal Voltage: 51.2V DC
  • Voltage Range: 44V – 58.4V
  • Nominal Capacity: 100Ah
  • Rated Capacity: 5.12kWh
  • Communication Protocol: CAN / RS485 / RS232
  • Maximum Number of Parallel Connections: 15
  • Cycle Life: 6000 cycles (@80% Depth of Discharge)
  • Protection Mechanisms:
    • Temperature Protection
    • Over-current Protection
    • Short-circuit Protection
    • Over-charge Protection
    • Over-discharge Protection
    • Low-voltage Protection
Charging Parameters
  • Recommended Charging Current: 50A
  • Maximum Charging Current: 100A
  • Recommended Charging Voltage: 58V
  • Maximum Charging Voltage: 58.4V
Discharging Parameters
  • Recommended Discharging Current: 50A
  • Maximum Discharging Current: 100A
  • Recommended Battery Discharge Cut-off Voltage: 44V
  • Battery Cut-off Voltage: 43.2V
  • Battery Recovery Voltage: 48V
General Parameters
  • Packaging/Product Size: 640 x 540 x 270 mm / 580 x 480 x 160 mm
  • Gross/Net Weight: 56.5 kg / 50 kg
  • Shell Material: Sheet Metal
  • Protection Rating: IP20
  • Installation Method: Wall Mounted
  • Cell Type: LiFePO4
Certification & Safety Standards
  • Safety Certification: CE
  • Temperature Safety Certification: UN38.3, Class 9
Temperature Parameters
    • Discharging Temperature: -20°C to 65°C
    • Charging Temperature: 0°C to 55°C
    • Storage Temperature: -20°C to 45°C
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Datasheets
Weight 57 kg
Dimensions 64 × 54 × 27 cm
Brand:
Knyee Energy
Product Type:
Battery
Color:
White
Weight:
57kg
Dimensions:
640 x 540 x 270 mm
Nominal Voltage:
51.2V DC